Czym zajmuje się lekarz laryngolog dziecięcy?
Laryngolog dziecięcy specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń gardła, nosa, uszu oraz narządu równowagi u pacjentów poniżej 18. roku życia. Specjalista ten:
- przeprowadza badania przedmiotowe i podmiotowe, skupiając się na okolicach szyi, nosa, uszu, jamy ustnej, gardła, ślinianek, węzłów chłonnych;
- wykonuje próby czynnościowe nerwów czaszkowych, w tym twarzowego;
- bada słuch i uczestniczy w doborze aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego;
- wykonuje punkcje, iniekcje, pobiera wycinki tkanek do badań laboratoryjnych;
- przeprowadza drobne zabiegi chirurgiczne na migdałkach podniebiennych, w nosie (usuwanie polipów) czy na błonie bębenkowej uszu;
- leczy nieżyty nosa, zapalenia zatok, uszu i gardła oraz udrażnia zatkane przewody słuchowe czy zatkane zatoki;
- usuwa ciała obce z przełyku, uszu, nosa;
- konsultuje pacjentów na prośbę lekarzy innych specjalności oraz uczestniczy w pracach zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się leczeniem wad wrodzonych twarzoczaszki, w tym rozszczepu wargi i podniebienia.
Kiedy należy udać się do laryngologa dziecięcego?
Do laryngologa dziecięcego udajemy się, kiedy:
- dziecko urodziło się z wadą zlokalizowaną w obrębie twarzoczaszki;
- podejrzewa się głuchotę lub niedosłuch u niemowlęcia albo dziecka;
- u dziecka lub nastolatka pojawił się wyciek z ucha, ból ucha lub niemowlę głośno płacze i dotyka często piąstką okolice ucha lub skroni;
- po przeziębieniu lub grypie młody pacjent skarży się na bóle głowy, gorzej słyszy lub oddycha przez usta;
- w okolicy ślinianek przyusznych pojawiła się opuchlizna, węzły chłonne są bolesne lub/i powiększone, twarz jest tkliwa;
- mały pacjent często ma bakteryjne zapalenie gardła lub przerośnięte migdałki albo skarży się na zawroty głowy;
- występuje chrypka utrzymująca się dłużej niż 2 tygodnie i niepoddająca się leczeniu domowymi środkami lub lekami zapisanymi przez pediatrę.
Jak często należy odwiedzać laryngologa dziecięcego?
Częstość spotkań zależy od przyczyny wizyty, przebiegu choroby oraz od liczby i rodzaju badań. Jednorazowe spotkanie dotyczy jedynie oczyszczania uszu z woskowiny lub usunięcia ciała obcego. W innych przypadkach wizyt będzie co najmniej kilka, a podczas leczenia wad rozwojowych twarzoczaszki częstość spotkań będzie duża – co spowodowane jest m.in. koniecznością okresowego omawiania planów względem leczenia oraz postępów terapii w interdyscyplinarnym zespole medycznym.
Jak przygotować się do wizyty u laryngologa dziecięcego?
Zabieramy posiadaną dokumentację medyczną i wyniki starszych badań słuchu dziecka (jeśli takie mamy). Czyścimy pociesze uszy, zęby i nos i wyjaśniamy, jak będzie przebiegać badanie laryngologiczne. Nie podajemy silnie barwiących owoców, ciemnych soków lub czekolady bezpośrednio przed badaniem jamy ustnej i gardła.
Laryngolog dziecięcy – istotne informacje
Laryngolog dziecięcy jest zazwyczaj pierwszym lekarzem, do którego udajemy się w razie kłopotów z głosem lub słuchem. Dopiero ten specjalista kieruje na konsultacje z foniatrą (lub logopedą) albo z audiologiem.