Strefa pacjenta - Jak przygotować się do badań?

 

"Strefa Pacjenta"

Znajdą tu Państwo cenne porady zdrowotne, które pomogą  dbać o swoje zdrowie i zapobiegać chorobom.

„Strefa” to swoisty poradnik wiedzy na temat korzystania z usług Rodzinnego Centrum Zdrowia. Znajduje się tu szereg przydatnych informacji dotyczących m.in. sposobów umawiania i odwoływania wizyt,  oraz przygotowania się do badań.

 

 

Badanie kału na krew utajoną ma na celu wykrycie domieszki krwi niewidocznej gołym okiem. Wynik dodatni testu mówi, że istnieje krwawienie do światła przewodu pokarmowego. Przyczyna krwawienia może być różnorodna. Badanie kału na krew utajoną wykonuje się jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego oraz w celu oceny drogi utraty żelaza u chorych z jego niedoborem.

 

Przygotowanie do badania

  • Składniki pożywienia nie mają wpływu na wynik testu, wykorzystywanego w badaniu kału na krew utajoną (przed badaniem nie jest wymagana specjalna dieta).
  • Do badania należy pobrać próbkę kału wielkości orzecha laskowego do specjalnego, jednorazowego pojemnika.
  • Specjalne, jednorazowe pojemniki można otrzymać w punkcie pobrań lub zakupić w aptece.
  • Należy przygotować 3 próbki kału pobrane z różnych dni.
  • Jeżeli 3 próbki pochodzą z trzech kolejnych dni, mogą być dostarczone do punktu pobrań ostatniego dnia pobierania (próbki przechowywać w lodówce); jeżeli odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi próbkami jest większy, próbki należy dostarczać każdorazowo po pobraniu.
  • Data ostatecznej interpretacji wyniku badania jest uzależniona od daty dostarczenia ostatniej z 3 próbek kału. W związku z tym odstępy czasowe między przekazanymi próbkami nie powinny być zbyt długie.
  • W celu ułatwienia wypróżnienia nie należy stosować leków zmiękczających stolec np. czopków, leków przeczyszczających.
  • 48 h przed badaniem nie należy spożywać alkoholu i aspiryny, gdyż mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego.

 

Badanie kału na krew utajoną nie wykonuje się:

  • Podczas miesiączki
  • Podczas leczenia stomatologicznego (krwawiące dziąsła)
  • Gdy pacjent ma krwawiące hemoroidy

 

 

Aby pobrać przygotowanie do badania w pliku PDF — kliknij tutaj

Konsultacja

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do wizyty. Dobrze jest założyć swobodny ubiór ułatwiający rozebranie się do pasa i przygotowanie się do badania przez lekarza oraz umożliwiający sprawne odsłonienie kostek nóg i przedramion w celu wykonania badania EKG. Warto zabrać ze sobą posiadane badania dodatkowe, EKG, wyniku badań obrazowych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, informację o przyjmowanych w przeszłości i obecnie lekach. Informacja dotycząca leków jest bardzo ważna. Często istnieje potrzeba włączenia lub zmiany dotychczasowego leczenia farmakologicznego. Do podjęcia właściwej decyzji o leczeniu bardzo istotna jest wiedza na temat wszystkich leków przyjmowanych przez pacjenta. Jednoczesne przyjmowanie różnych zestawów lekowych od różnych lekarzy, często różnych specjalności może być nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.


EKG 12 odprowadzeniowe

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pamiętać należy, że rozbieramy się do pasa. Warto zadbać o ubiór luźny, z niewielką ilością guzików i zapięć umożliwiający wygodne zdejmowanie i zakładanie.

Warto wcześniej wziąć prysznic, co umożliwi odtłuszczenie skóry, a to z kolei poprawia przyleganie elektrod do ciała.

W przypadkach bujnego owłosienia klatki piersiowej konieczne może być wcześniejsze ogolenie miejsc, w których przyklejone będą elektrody EKG. Obfite owłosienie klatki piersiowej rzadko, ale może uniemożliwić wykonanie badania ze względu na złą jakość zapisu EKG.


Holter EKG

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
Warto wcześniej wziąć prysznic, co umożliwi odtłuszczenie skóry, a to z kolei poprawia przyleganie elektrod do ciała.
W przypadkach bujnego owłosienia klatki piersiowej konieczne może być wcześniejsze ogolenie miejsc, w których przyklejone będą elektrody EKG. Obfite owłosienie klatki piersiowej rzadko, ale może uniemożliwić wykonanie badania ze względu na złą jakość zapisu EKG.


ECHO serca

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pamiętać należy, że rozbieramy się do pasa. Warto zadbać o luźny ubiór, z niewielką ilością guzików i zapięć umożliwiający wygodne zdejmowanie i zakładanie. Nie jest wymagane pozostawanie na czczo.

 

 

Audiometria jest badaniem słuchu które ma na celu ocenę progu słyszenia. Audiometria wykonywana jest w specjalnej, wyciszonej kabinie gdzie badany ma na uszach specjalne słuchawki oraz otrzymuje specjalny przycisk odpowiedzi. Pacjent za pomocą przycisku sygnalizuje poziom przy przy którym zaczyna słyszeć jakikolwiek dźwięk. Za pomocą audiometrii można przeprowadzić także badania nadprogowe. Do audiometrii nie trzeba się przygotowywać, ponieważ jest to badanie mające na celu sprawdzenie słuchu i może być pzeprowadzone od razu po lub w trakcie konsultacji z lekarzem. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Wynik badania drukowany jest na audiogramie. Po otrzymaniu wyników pacjent przedstawia je lekarzowi, który wówczas dostosowuje odpowiednie leczenie.

    Jak przygotować się do zabiegu fizjoterapii?

1. Bądź punktualnie.

Punktualność jest ważna, ponieważ po Tobie też czeka kolejny pacjent i każde spóźnienie powoduje opóźnienia, które mogą spowodować przesunięcia w całym grafiku fizjoterapeuty. Ważne jest również wcześniejsze telefoniczne poinformowanie o chęci odwołania wizyty, gdy nie możemy się pojawić.

2. Wygodny komfortowy strój.

Weź ze sobą wygodną odzież, ponieważ nie można wykluczyć potrzeby rozebrania się do bielizny. Dobrze wyszkolony fizjoterapeuta, nawet jeśli przyjdziesz z problemem barku czy odcinka lędźwiowego, to i tak będzie musiał zbadać kończyny dolne oraz miednicę.

3. Weź ze sobą wyniki badań.

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek badania obrazowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny), historie chorób (nawet przedawnionych), wypisy ze szpitala weź je ze sobą, przydadzą się. Im więcej informacji fizjoterapeuta otrzyma od Ciebie, tym szerszy będzie miał obraz choroby. Dobra diagnostyka pomoże też wyeliminować ewentualne przeciwwskazania.

4. Higiena osobista.

Na możliwość koncentracji fizjoterapeuty, a zatem efektywność zabiegu, wpływają również takie czynniki jak zapach. Dlatego uprzejmie poleca się przychodzić na zabieg w czystej bieliźnie. Gdy tylko jest to możliwe, dobrze jest wziąć prysznic przed zabiegiem.

5. Współpraca i koncentracja.

Znacznie pomożesz fizjoterapeucie jeżeli będziesz równie mocno zainteresowany Twoim leczeniem jak on. Ciągłe spoglądanie na telefon i odbieranie go podczas terapii na pewno nie spowoduje większej efektywności i motywacji fizjoterapeuty do pracy.

6. Dobrze zebrany wywiad to dobry początek terapii.

Pamiętaj, że dobrze wyszkolony fizjoterapeuta będzie zadawał pytania z różnych dziedzin życia. Pytania nie tylko mogą dotyczyć bólu, który jest powodem wizyty, ale również mogą dotyczyć wypróżniania, wzdęć, bolesności, miesiączkowania oraz higieny życia emocjonalnego np. stresy, nerwice, depresje itp.

7. Otwórz umysł.

Musisz zrozumieć, że ludzkie ciało jest bardzo skomplikowanym, biomechanicznym układem. Istnieje w naszym organizmie wiele połączeń i zależności dlatego miejsce, które boli często jest tylko ofiarą zjawisk oddalonych od niego. Agresorzy (źródło bólu) czasami mogą leżeć po przeciwnej stronie. Dlatego też możesz być zaskoczony, że przychodząc z bólem pleców fizjoterapeuta prosi Cię o położenie się właśnie na plecach. Nasze ciało posiada masę receptorów, które wymagają różnych bodźców, więc niektóre miejsca muszą być uciskane delikatnie, a niektóre mocniej.

8. Natężenie i charakter bólu.

Spróbuj skoncentrować się na bólu i zrozumieć, że nie jest to system 0-1, czyli ból jest albo go nie ma. Może on występować ze zmiennym charakterem i w zmiennym natężeniu. Dobrze jest przyjąć 10-stopniową skalę, która pomoże monitorować ile bólu ,,odeszło’’ po wykonaniu danej techniki. Wtedy fizjoterapeuta będzie mógł podążać ,,tropem popraw’’ dostosowując swoje leczenie do tego co najlepiej zabiera punkty wyznaczonej skali bólu oraz doprowadzi do trafniejszej diagnozy problemu.

9. Co na drugi dzień?

Pamiętaj na koniec zabiegu wysłuchać fizjoterapeutę o tym jakie są możliwe reakcje na drugi dzień po zabiegu. Częstą reakcją, aczkolwiek to zależy od technik, jest wrażliwość na ucisk miejsc objętych terapią. Czasami można spotkać się z siniakami, w zależności od skłonności do ich nabywania.

10. Fizjoterapia jako współpraca dwojga ludzi

Pamiętaj, że to co wykona fizjoterapeuta to jest otwarcie pewnej drogi dla Twojego organizmu. Po terapii należy stosować się do zaleceń, aby nie zniweczyć wykonanej pracy. Tymi zaleceniami mogą być wypoczynek, bądź regularne ćwiczenia. To właśnie ćwiczenia i profilaktyka są kontynuacją terapii i jej uwieńczeniem, więc pamiętaj, że dalej Twoje zdrowie leży w dużej mierze w Twoich rękach!

Źródło - https://centrum.fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/jak-przygotowac-sie-do-zabiegu-fizjoterapeutycznego/

EKG to najczęściej zalecane przez lekarzy badanie aktywności serca. Badanie EKG umożliwia wykrycie różnorodnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego najważniejszego organu. EKG wykonywane jest w przychodni lub w szpitalu przez osobę przeszkolona w obsłudze aparatu EKG. Badanie EKG jest badaniem nieinwazyjnym oraz bezbolesnym oraz właściwie nie wymagającym specjalnego przygotowania. Polega ono na tym, że do klatki piersiowej oraz kończyn dolnych i górnych przymocowuje się elektrody. Dodatkowo skórę w miejscach przyssawek smaruje się specjalnym żelem zwiększającym przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Przed badaniem warto nie smarować skóry żadnymi balsamami i olejkami, ponieważ może to utrudniać przypięcie elektrod. Podczas badania nie wolno się ruszać, ponieważ jakiekolwiek skurcze mięśni zaburzają prawidłowy zapis. Zapis drukowany jest na papierze milimetrowym, który następnie interpretuje lekarz. EKG trwa ok. 10 min. EKG nie powoduje żadnego ryzyka dla pacjenta, dlatego też nie wymaga on specjalnej opieki po wykonanym badaniu.

  •     Przygotowanie do badań psychotechnicznych

Wskazówki dla osób przystępujących do badań psychotechnicznych.

 

  • Na badanie należy zabrać ze sobą:

- dowód osobisty - badanie przeprowadza się po sprawdzeniu tożsamości osoby badanej,
- prawo jazdy - w przypadku badania kierowców,
- okulary / soczewki - w przypadku wady wzroku / ich brak może uniemożliwić przeprowadzenie psycho- testów/,
- skierowanie na badanie - pracodawca, lekarz, policja

Istnieje możliwość wykonania badań odpłatnie - bez skierowania.

Przy skierowaniach z policji (alkohol, przekroczenie 24 punktów, sprawcy wypadku drogowego w którym jest zabity lub ranny) druk skierowania od komendanta policji jest obowiązkowy!

UWAGA! Na badanie należy przyjść wypoczętym, a w dniu poprzedzającym badanie nie wolno spożywać alkoholu, leków lub innych środków psychoaktywnych.

Badań nie przeprowadza się jeżeli:

    osoba badana informuje o złym stanie zdrowia lub samopoczuciu,
    osoba badana znajduje się pod wpływem alkoholu.

 

 

 

USG jamy brzusznej - wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa wodą z mydłem. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.

 

DO USG JAMY BRZUSZNEJ NALEŻY SIĘ ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWAĆ:

 

Dzień przed badaniem:

  • dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa
  • Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków

6 godzin przed badaniem:

  • nie przyjmować pokarmów
  • nie przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną)
  • nie palić tytoniu
  • nie żuć gumy

 

 

 

Badanie wykonuje się przy użyciu sondy przezpochwowej zabezpieczanej każdorazowo osłonką lateksową pokrytą żelem. Za pomocą badania można ocenić narządy w miednicy mniejszej (narząd rodny oraz błonę śluzową jamy macicy, trzon macicy, szyjkę macicy, jajnik, zatokę Douglasa).

 

Przygotowanie

Pęcherz moczowy powinien być opróżniony.

 

Termin wykonania badania

  • Pacjentki w wieku rozrodczym: badanie najlepiej wykonać od 5 do 10 dnia cyklu
  • Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT: 6-10 dni po przyjęciu ostatniej tabletki
  • Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT w terapii sekwencyjnej: do 10 dnia cyklu
  • Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT w terapii ciągłej: termin badania nie ma znaczenia
  • Odpowiedni termin badania może również ustalić prowadzący ginekolog

 

Opis przygotowania do badania do pobrania w wersji PDF — kliknij tutaj

 

Czym jest badanie USG piersi?

Jest to metoda obrazowania z użyciem fal ultradźwiękowych. USG piersi umożliwia ocenę struktur gruczołu sutkowego, pozwala określić charakter tkanek z jakich jest zbudowany gruczoł, obecność zmian chorobowych oraz ocenę węzłów chłonnych dołów pachowych. Badanie to może być wykonywane również kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

 

Jakie są wskazania do wykonania USG piersi?

  • ból piersi
  • zmiana w piersi wyczuwalna przez dotyk
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej
  • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych
  • występowanie raka sutka w wywiadzie rodzinnym
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej

 

Przygotowanie

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie powinno być wykonane między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii, jeżeli były takie wykonywane.

 

Opis przygotowania do badania w wersji PDF — kliknij tutaj

 

 

Badanie polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które pacjent może nabrać i wypuścić z płuc oraz na pomiarze szybkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym.

 

  • Na badanie należy zgłosić się w dobrym stanie ogólnym.
  • Należy powstrzymać się od palenia tytoniu na 24 godziny przed badaniem (minimum 2 godziny!, jeśli stanowi to dużą trudność).
  • Na 30 minut przed badaniem powinno się powstrzymać od wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Nie zaleca się także spożywania obfitych posiłków, picia mocnej herbaty, kawy ani coca-coli w ciągu 2 godzin przed badaniem.
  • Na badanie najlepiej założyć luźne ubranie niekrępujące ruchów klatki piersiowej, a przed samym zdjąć krawat czy marynarkę.
  • Należy indywidualnie ustalić z lekarzem kierującym na badanie, jakie z przyjmowanych leków można stosować w dniu badania, a jakie należy odstawić.

 

Odpowiednie przygotowanie do badania pozwoli otrzymać w pełni wartościowy wynik badania.


Nasi partnerzy